Jak napisać literaturę podmiotu

Wpisy

 • piątek, 16 września 2011
  • Film, książka, obraz i piosenka w literaturze podmiotu

   Wiele osób przygotowujących swoją prezentację maturalną z języka polskiego ma problem z odpowiednim napisaniem literatury podmiotu. Literatura przedmiotu nie sprawia im takich problemów, dlatego na temat tej pierwszej dziś chciałem napisać.

   Zamierzam po kolei opisać, w jaki sposób należy w bibliografii maturalnej umieszczać dzieła filmowe, obrazy, książki oraz piosenki. Przy każdym akapicie najpierw będę podawał przykład, a następnie go przeanalizuję. Omawiając temat, będę się opierał o kryteria oceny prezentacji maturalnej.

   Jak dodawać lektury do bibliografii maturalnej

   Konopnicka Maria, Mendel Gdański. Kraków: Greg, 2004, ISBN 8373272836.

   Przedstawiony wyżej przykład prezentuje następujący schemat: najpierw należy wpisać nazwisko i imię autora książki, następnie jej tytuł, potem miejsce wydania wraz z wydawnictwem oraz rokiem wydania, a na końcu ISBN.

   1. Autor

   2. Tytuł

   3. Miejsce wydania

   4. Wydawnictwo

   5. Rok wydania

   6. ISBN

   Filmy a literatura podmiotu

   Machulski Juliusz, Seksmisja. Polska: Kadr, 1984.

   Z filmami sprawa wygląda bardzo podobnie, jak ma to miejsce z książkami, z tą różnicą, że na końcu nie daje się numeru ISBN.

   Obrazy w prezentacji z języka polskiego

   Angelico Fra, Zwiastowanie. Madryt: Muzeum Prado, 1430-1432. Tempera na desce, 194 x 194 cm.

   Jeśli chodzi o obrazy, to od książek i filmów różnią się one tym, że zamiast wydawnictwa podaje się miejsce, w którym się one znajdując (w tym przypadku Muzeum Prado). Należy również pamiętać, że na końcu, zamiast ISBN, trzeba wpisać technikę, za pomocą której stworzono dane dzieło, oraz jego rozmiar.

   Piosenki w bibliografii maturalnej

   Grechuta Marek, Wiosna, ach to ty. W: Wiosna, ach to ty,  EMI Music Poland, 2001.

   W przypadku piosenek również najpierw wpisujemy autora, potem tytuł utworu. Następnie nie dajemy jednak miejsca wydania, lecz nazwę płyty, poprzedzając ją literą W:, która oznacza, że utwór znajduje się na niej. Po nazwie płyty wpisujemy wytwórnię, a na końcu rok wydania płyty (nie piosenki!).

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   karolleszczynskikorektor
   Czas publikacji:
   piątek, 16 września 2011 14:10
 • czwartek, 15 września 2011
  • Jak napisać literaturę podmiotu

   Podchodzę w tym roku do matury i widzę, że wiele osób ma problem z napisaniem literatury podmiotu. Aby im pomóc, udostępniam na tej stronie pewne porady mogące być przydatne w tym zakresie. Na początek zamierzam opisać, czym jest literatura podmiotu i pokazać, w jaki sposób należy ją stworzyć.

   Czym jest literatura podmiotu w prezentacji maturalnej

   A więc literatura podmiotu jest zbiorem dzieł, które maturzysta zamierza omawiać podczas wygłoszenia prezentacji maturalnej. Mogą nimi być różnego rodzaju utwory - literackie, filmowe, muzyczne, plastyczne i inne. Tak więc jako przykład można podać "Lalkę", "Pana Tadeusza", "Nad Niemnem", "Leona Zawodowca", "Mona Lisę" itd. Proste, prawda? Z ust maturzystów często słychać również pytanie: ile pozycji ma znajdować się w literaturze podmiotu? Moja odpowiedź jest następująca: od 3 do 6. Takie są zasady prezentacji maturalnej. Jeśli bowiem weźmie się mniej, czyli jedną lub dwie pozycje, to wówczas wygłoszenie prezentacji zajmie zbyt mało czasu i stracimy punkty. Z kolei w przeciwnym wypadku, gdy weźmie się ponad 6 utworów, nie starczy nam czasu ich omówienie, za co również stracimy punkty.

   Jak wygląda literatura podmiotu

   Napisałem już, czym jest literatura podmiotu i ile powinno być w niej książek, więc teraz pokażę, w jaki sposób powinna ona wyglądać. W tym celu wkleję przykład kilku utworów wchodzących w skład w bibliografii, które są literaturą podmiotu. Na taki temat jak literatura przedmiotu przyjdzie czas później.

   Przykład literatury przedmiotu

   1.      Bułhakow Michaił, Mistrz i Małgorzata. Warszawa: Czytelnik, 1997. ISBN 8307025443,

   2.      Mickiewicz Adam, Dziady II, IV i I. Warszawa: Książka i Wiedza, 1997. ISBN 830512911X,

   3.      Mickiewicz Adam, Romantyczność. [w:] Ballady i romanse, Kraków: Zielona Sowa, 2004. ISBN 8373898344,

   4.      Terakowska Dorota, Tam gdzie spadają anioły. Warszawa: Wydawnictwo Literackie, 2007. ISBN 8374457854.

   Oto przykładowa literatura podmiotu dla prezentacji o temacie: Diabeł, anioł, duch - goście zza światów. O tym, w jaki sposób należy w niej konstruować poszczególne dzieła, napiszę w kolejnym moim poście. Do usłyszenia, maturzyści!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   karolleszczynskikorektor
   Czas publikacji:
   czwartek, 15 września 2011 13:09